Polykarbonátový skleník versus fóliovník. Mít ho na zahradě či nemít?
Polykarbonátový skleník versus fóliovník. Mít ho na zahradě či nemít?
Jako začínající zahrádkář si možná pokládáte zásadní otázku. Dát na zahradu skleník nebo fóliák? Jednoznačná odpověď neexistuje. Je to totiž otázka vkusu, praktičnosti a financí. Pokusili jsme se však sepsat nejdůležitější kritéria, která by vám mohla s výběrem pomoci.
Proč vlastně pěstovat zeleninu, ovoce nebo bylinky "pod pokličkou"
Skleníky a fóliovníky fungují skvěle jako urychlovače růstu. Udržují konstantní teplotu i vlhkost a zajišťují dobré světelné podmínky, což rostlinám maximálně vyhovuje. Ty se vám pak odmění svým vzrůstem i objemem sklizně. Navíc takováto "poklička" rostliny chrání před nepříznivým počasím i nenechavými hlodavci.
Chcete sklízet zelený salátek od jara do zimy a zásobovat jím celou rodinu? Polykarbonátový skleník vám poslouží nejen v sezóně, ale díky lepším tepelně izolačním vlastnostem můžete s první výsadbou začít již v únoru. Skvěle se sem hodí například salát či ředkvičky. A v polovině března lze předpěstovávat další zeleninu.
Oproti tomu fóliovník je vhodný jen pro sezónní použití. Pokud vám však stačí pár rajčat nebo paprik v létě k obědu, postará se o úrodu dostatečně. Pamatujte ale, že se stavbou samotného fóliovníku musíte počkat, až přejdou mrazy, které by fólii zbytečně zničily.
Dobré místo je základ
Rostliny vyžadují světlé stanoviště. Neměly by zde stínit velké stromy ani budovy. Pro skleník je třeba vybrat rovný terén a použít základnu z pozinkovaného plechu nebo podklad zpevnit betonovou či jinou podezdívkou.
Nejméně náročný na místo i montáž je pak fóliovník. Na světlém místě stačí zrýt kus půdy a postavit nad ní ocelovou konstrukci. To zvládne i méně zkušený kutil zhruba za hodinu. Nakonec natáhnete plachtu a rychlírna je na světě. Až vás fóliák jednoho dne omrzí, jednoduše ho zase rozložíte.
Dostupné materiály a potřebná péče
Skleník zahrádkáři často volí pro jeho stabilitu, dlouhou životnost, nenáročnou údržbu a především tepelně izolační vlastnosti. Polykarbonát v sobě snoubí lehkost plastu v kombinaci s izolačními vlastnostmi skla. Díky komorovému systému tak skleník dobře drží nakumulované teplo, což oceníte zejména zjara a na podzim, také ho lze dobře vytápět a navíc se velmi snadno montuje. Jeho životnost je oproti fóliovníku nesrovnatelně delší.
Fóliovník je jednodušší varianta pro ty, kterým stačí pouze sezónní úroda. Tkaná PE fólie zajišťuje optimální mikroklima, kde se rostlinám daří. Fólii ale není vhodné používat v mrazech a na zimu je nutné ji uklízet. Před uskladněním se také musí vyčistit a usušit. Při správném zacházení vydrží v dobré kondici 2 - 3 sezóny. Možná jste si všimli, že se fólie vyrábí i v zelené a modré variantě. Bílé fóliovníky je třeba v horkých dnech hodně větrat a hlídat, aby se rostliny nespálily. Projevy slunečního záření pomáhá mírnit zelená fólie, která láme UV paprsky a chrání rostliny před spálením. Modrá zase snižuje přehřívání fóliovníku.
Co jste možná nevěděli
PE fólie nesnáší chemické prostředky proti škůdcům. Například postřik proti mšicím, který z fólie neopláchnete, na ni v součinnosti se sluníčkem působí a narušuje její strukturu. Tím se zásadně snižuje její životnost.
Tip: Ostřílení zahrádkáři už vědí, že mšice lze odstranit mnohem šetrněji. Při prvním výskytu nasaďte do skleníku nebo fóliovníku parazitickou vosičku Aphidius colemani, která si s nimi hravě poradí.
Tak co, už jste o něco chytřejší? Přejeme vám, ať si vyberete variantu, která nejlépe padne vašim potřebám i zahradě. A pokud stále váháte, mohla by v rozhodování pomoci naše tabulka pro a proti.